Pečujete o seniora nebo ležícího pacienta? Máme pro Vás 5 tipů, jak si usnadnit život!

Stále častěji k nám přicházejí lidé v těžkých životních situacích. Jednou z takových situací je péče o staré nemohoucí rodiče. Devět z deseti seniorů nemá to štěstí dožít svůj život tam, kde to mají rádi, tedy doma v rodinném kruhu. Mnoho z nich odchod do domova či do dlouhodobé léčebny velice těžce nesou, proto jsme se rozhodli Vám na základě našich dlouholetých zkušeností poradit, jak zvládnout péči o seniora i doma!

1. Poraďte se s námi!

 • Nejste první, ani poslední člověk, který si neví rady. Náš tým je tady od toho, aby Vám poradil, proto se nebojte zeptat. Domluvte si s námi schůzku a my Vám pomůžeme s výběrem zdravotních pomůcek a poradíme, jak vše zvládnout s chladnou hlavou.

2. Elektrické polohovací postele již dávno nejsou jen záležitostí nemocnic a domovů.

 • Když za námi přijde zákazník, který má problémy s hybností, jako první mu doporučíme elektrickou polohovací postel. Spousta lidí si pod tímto pojmem představí velké nevzhledné postele, které vídali v domovech pro seniory nebo v pečovatelských domech. Dnes ale to již není pravda. S rostoucím zájmem roste i nabídka elektrických polohovacích postelí, které jsou určeny nejen pro imobilní ležící pacienty, ale pro všechny, kteří dokáží ocenit komfort a pohodlný spánek.

3. Nemáte na zdravotní pomůcky finance? Nejste pevně rozhodnuti? Nevadí, u nás si je můžete zapůjčit a vyzkoušet.

 •  Chápeme, že není vždy jednoduché najít finanční prostředky k tomu, abyste o své blízké mohli pečovat doma. Proto nabízíme možnost zapůjčení. Ať už potřebujete dočasně zapůjčit elektrickou polohovací postel, invalidní vozík mechanický či elektrický, nebo jen chodítko, jsme tady pro Vás. 
 • Tato možnost je ideální, pokud si nejste jistí koupí produktu. U nás si pomůcku můžete zapůjčit, odzkoušet a teprve poté se rozhodnout. Pokud se rozhodnete pro odkoupení, odečteme Vám od nákupní ceny částku, která je rovna jejímu nájmu za jeden měsíc. Nemusíte tak mít obavy z toho, že byste pomůcku přeplatili.
 • Takto možnost je ideální také pokud plánujete vzít své rodiče domů na dobu přechodnou. Většina našich klientů tuto možnost využívá, pokud nemá možnost mít rodiče v péči trvale. Touto cestu jim jsou schopni zajistit péči alespoň v období svátků v rodinném kruhu.

 4. Hledejte možnosti, jak získat dotaci na zdravotní pomůcky.

 • Mnoho našich klientů si nemůže kompenzační pomůcku zakoupit z vlastních financí, proto jim radíme, jak v takovém případě postupovat.
 • Jednou z možností je, zažádat si o nadační příspěvek na kompenzační či rehabilitační pomůcku. Tato cesta je sice dlouhá, ale ve většině případů úspěšná. Další možností je žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku skrze Úřad práce ČR. Je nutné vyplnit formulář Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku a požádat o příspěvek na pořízení kompenzačních pomůcek uvedených ve vyhlášce č. 388/2011 Sb., které nejsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Zní to sice složitě, ale nebojte se, zvládne to každý a výsledek Vašeho úsilí bude stát určitě za to.
 • Osoby, které se ocitnou v situaci, kdy nemají dostatek prostředků k tomu, aby si mohli pomůcku zakoupit sami také mohou požádat o mimořádnou okamžitou pomoc na Odboru hmotné nouze. Opět je nutné vyplnit formulář, tentokrát s názvem Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc.
 • Pokud byste se o pomoci s financováním chtěli dozvědět více, navštivte naše webové stránky Invira a v sekci Poradna naleznete odpověď na všechny své otázky. A pokud ne, bez ostychu nás kontaktujte.

5. Osobní asistence nebo pečovatelská služba? Možností je hned několik!

 • Tento problém se pro většinu lidí zdá neřešitelný a zde většinou končí všechny snahy a poslední zbytky sil. V dnešní době už ale není problém vyhledat pomoc, která Vám s péčí o blízké pomůže.
 • První možností je osobní asistent. Co je přesně náplní práce takového asistenta? Jeho hlavní povinností je asistence pro běžné denní činnosti, jakými může být například pomoc s oblékáním, s nákupy a vařením a mnoho dalšího. Jsou to ale také společníci, kteří nabízí možnost společného trávení času. A kolik, že mě to bude stát? Ceny jsou různé s ohledem na lokalitu a kvalifikaci asistenta. Částka by však neměla přesáhnout 120 Kč za hodinu.
 • Pokud se však rozhodnete pro možnost druhou, tedy pečovatelskou službu, určitě nezvolíte špatně. Nabízí obdobné služby jako asistenti. Pomůžou dotyčnému s hygienou, s domácností a zároveň se většinou můžete dohodnou také na donášce obědů. Stačí se s pečovatelskou službou domluvit na předem stanovených termínech a o všechno se postarají. Cena se v tomto případě pohybuje okolo stejné částky, jako je to u asistenta. Ten se mnohdy liší pouze v osobním přístupu k opečovávanému.
 • Pokud ani jedna z možností není pro Vás tou pravou, existují také i jiné varianty, kterými může být domácí zdravotní péče, dále denní a či týdenní stacionáře pro péči o seniory, nebo dokonce takzvaná odlehčovací služba, která se o Vaše blízké dočasně postará až na dobu 3 měsíců.

6. Co dělat, když mi příjem na pečovatelskou službu nestačí? Zažádejte si o příspěvek na péči od státu. 

 • Senioři mají zpravidla nárok na příspěvek na péči od státu. Takový příspěvek Vám může hodně pomoci, takže rozhodně neváhejte využít této možnosti. Příspěvek můžete uplatnit nejen na pečovatelskou službu, osobní asistenty, ale i další.
 • A jak postupovat při žádosti o příspěvek na péči? Přesněji řečeno se jedná o sociální dávku.  Po odevzdání žádosti tedy provede ČSSZ sociální šetření u žadatele. Následuje vyjádření posudkového doktora z hlediska zdravotního stavu žadatele, kdy posuzuje, do jaké míry je dotyčná osoba soběstačná. Poté je žadateli přiřazen stupeň závislosti, dle kterého se určuje výše příspěvku začínající 880 Kč.

Pokud se budete držet těchto pěti bodů, péči si značně ulehčíte. Netvrdíme, že je to vždy lehké a že Vám tyto rady vyřeší všechny problémy, kterými si v takových situacích procházíte, ale určitě Vám s péči pomohou. Pokud ne, náš tým je tady vždy pro Vás, připraven pomoci. Stačí nás navštívit na jedné z našich poboček nebo zavolat.