Teploty stoupají téměř ke čtyřicítce, sami úmorná horka jen stěží zvládáte, a o to víc se obáváte o zdraví svého blízkého, který je upoután na lůžko nebo má omezenou pohyblivost? Přinášíme vám několik tipů, které vám s péčí během horkých letních měsíců pomohou.
Mnohdy máme pocit, že bychom seniora částečně nebo úplně upoutaného na lůžko neměli obtěžovat, aby měl dostatek klidu na odpočinek. Opak je ale často pravdou. Jedině díky vhodnému a adekvátnímu rozptýlení jej doslova udržujeme při životě a zlepšujeme jeho fyzický i psychický stav. Najít tu správnou „zábavu“ může být ale někdy složitější. Jaké aktivity zařadit do denního programu, a jaké mohou seniorům a nemocným spíše přitížit? Na to se společně podíváme.
Co přesně označuje sendvičová generace, kdo do ní patří a na koho se můžete obrátit, pokud máte dotazy nebo potřebujete pomoci? Nejen to si prozradíme v aktuálním článku.
Pečujete o osobu, která pravidelně používá zdravotní pomůcky, nebo jste takovou osobou vy sami? Pořízení těchto pomůcek může mnohdy nabourat rodinný rozpočet, a to obzvlášť v době finanční nejistoty a rostoucích cen (ostatně i proto se lehce poškozeného nebo staršího zboží nezbavujeme, ale nabízíme vám ho s výraznými slevami). Je proto dobré vědět o možnostech příspěvků, na které máte ze zákona nárok a které vám mohou ušetřit až statisíce korun!
Pro staršího člověka je velmi důležité, aby nebyl v izolaci a sám, říká sociální pracovnice z Centra denních služeb Domovinka ve Frýdku-Místku. Pro seniory je zásadní, věnovat se každodenním pohybovým a kreativním aktivitám. Ideálně ve společnosti svých vrstevníků.
Pohyb je pro tělo nesmírně důležitý a ovlivňuje kvalitu vašeho fyzického, ale i psychického zdraví po celý život. I v seniorském věku je tedy velmi podstatné dopřát svému tělu pravidelné pohybové aktivity, které podporují dlouhodobou mobilitu a samostatnost a zpomalení různých degenerativních onemocnění. Pravidelným pohybem můžete získat lepší sebedůvěru, uhlídáte si svou tělesnou váhu a dostanete více energie a optimismu na celý den. Protože ve zdravém těle zdravý duch.
Proleženiny, prosezeniny neboli také dekubity mohou být velkým strašákem pro každého dlouhodobě nemocného člena rodiny. Nejčastěji bývají ohrožení senioři, lidé s vážnější diagnózou a také vozíčkáři. Tedy převážně lidé, kteří mají větší problém s hybností. Nepříjemné a bolestivé otlaky vznikají kvůli dlouhodobému tlaku, který je vyvíjen na určité partie těla. Díky tomu se místa přestanou řádně prokrvovat a mohou se dokonce i zanítit a způsobit otravu krve. Dobrou zprávou je, že zásluhou prevence a speciálních zdravotních pomůcekmůžete těmto nepříjemným stavům velmi dobře předcházet.
Každý rodič se jednou dostane do seniorního věku, kdy se běžné činnosti stanou náročnějšími a mnohdy až téměř nesplnitelnými. Začne být méně pohyblivý a každodenní aktivity jako je úklid, vaření či běžná hygiena se pomaličku stávají obtížnými. Uvědomují si, že na všechno už nestačí a začnou vyhledávat pomoc u svých nejbližších, většinou rodinných příslušníků, kteří jim tak mohou oplatit roky láskyplné péče z dětství. Tato životní situace však může být dlouhodobě náročná jak na psychiku, tak na čas a finance. V našem článku vám poradíme, jak s úsměvem zvládnout péči o nepohyblivého rodiče.
Říká Petra, která ale neměla jednoduchý start do života. Narodila se se syndromem kaudální regrese. Podstatnou část svého dětství a dospívání žila v pěstounské rodině, kde to nebylo vždy jednoduché. Ale i přes všechny tyto překážky a problémy je veselá, raduje se ze života a snaží se inspirovat ostatní. V letošním roce poznala své biologické rodiče. „Jsem moc ráda, že mám konečně opravdovou rodinu, mámu a tátu, kteří mě mají rádi takovou, jaká jsem,” popisuje Petra Kotková.
Dostatečný příjem kyslíku je pro náš mozek, plíce a srdce velmi důležitý. Dýchací potíže se nejčastěji objevují ve vyšším věku, kdy bývá fyzická aktivita velmi často omezena. V každém věku se vám ale může stát, že se vám začne z nějakého důvodu hůře dýchat. Ať už v důsledku smogu, znečištěného prostředí nebo velké fyzické aktivity. Nejčastěji však bojujeme se zhoršeným dýcháním v období nachlazení, viróz, chřipek a dalších respiračních onemocnění. Se zvýšeným příjmem zdravého vzduchu zvýšíte svou celkovou imunitu a posílíte nervový systém. Což znamená méně nemocí a stresu a více zdraví a pohody.
V tomto článku se dozvíte několik tipů, jak zvýšit svou obranyschopnost a jak podpořit zdravé prostředí a dýchání.