Inhalace - nebulizace pomohou i při běžném nachlazení a infekci dýchacích cest

Úleva od rýmy? Inhalace urychluje léčbu běžných infekcí

Inhalátory někdy také nazývané nebulizátory plní tři základní léčebné funkce:

  • odstranění otoků a zlepšení průchodnosti dýchacích cest – ucpaný nos, astmatické záchvaty apod.
  • rozpouštění přebytečných hlenů – lepší vykašlávání, uvolnění nosních dutin apod.
  • celkové zlepšení přirozených funkcí sliznice dýchacích cest – obranyschopnost

Inhalování je vhodné nejen pro alergiky a astmatiky, ale pro každého, kdo trpí častými infekcemi dýchacích cest. Funguje jako léčba i prevence. Inhalování je vhodné při akutních (krátkodobých) i při chronických (dlouhodobých) potížích. 

Dýchání přes inhalátor zvládají i malé děti. Většina přístrojů je vybavena maskami pro děti i dospělé.

Rýmy, angíny, katary, laryngitidy, faryngitidy, bronchitidy – pomocí inhalace můžete zkrátit léčbu a snížit riziko případných komplikací, třeba přesun infekce na jiné místo v těle.

Inhalovat lze přes masku, nebo náustek

Při nemocech hrtanu, nebo průdušek se mlžina nejčastěji vdechuje ústy pomocí náustku, který je součástí každého inhalátoru. Cílem této inhalace je pročistit dýchací cesty od zaschlého hlenu a případných choroboplodných zárodků, posílit jejich přirozenou obranyschopnost a další funkce.

Pokud inhalujeme přes masku a nadechujeme se přitom nosem, inhalace je prospěšná i pro nosní dutiny. Uvolňuje nadbytečný hlen, zklidňuje nosní sliznici a odstraňuje bakterie a další případné nečistoty usazené na ní. Zároveň tak i předchází ucpávání vedlejších nosních dutin a zánětům středního ucha.

Léčebnou inhalaci provádějte dvakrát až třikrát denně, popřípadě v jiných intervalech podle doporučení lékaře.

Do inhalátoru se nejčastěji nalévá lázeňská minerálka

Jste-li nachlazení, můžete inhalovat buď minerální vodu, nebo speciální léčivo. Inhalace minerálek urychluje léčbu dýchacích cest – horních i dolních. Některé minerální vody mají léčivý účinek na dýchací cesty – rozpouštějí hleny a usnadňují vykašlávání, snižují dráždivost dýchacích cest, případně na ně působí protizánětlivě a regeneračně.

Proč se pro preventivní i léčebné inhalace nejvíce používají minerálky? Jak potvrdilo několik studií ze světa, slaná (minerální) voda dokáže šetrným způsobem odstraňovat otok sliznic dýchacích cest (např. pocit ucpaného nosu) a zároveň pomáhat s rozpouštěním hlenu.

Osvědčené a zároveň velmi dobře dostupné v našich obchodech jsou dvě značky minerálních vod:

  • Vincentka
  • Bílinská kyselka
Pro léčebné i preventivní inhalace jsou to nejvhodnější minerální vody.

Tyto minerálky patří do skupiny alkalických, tj. mírně zásaditých. Právě tato vlastnost jim umožňuje dosahovat nejlepších léčebných výsledků. Je možné inhalovat i jiné kyselky, ale dobré výsledky nelze předem zaručit. Asi není potřeba zdůrazňovat, že bychom měli používat pouze přírodní neochucené vody. Míra perlivosti není podstatná.

Když potřebujete nutně inhalovat a nemáte po ruce žádnou minerálku, můžete použít fyziologický roztok. Ten lze buď koupit v lékárně, nebo připravit doma. Není to nic složitého. V jednom litru pitné vody rozpustíme 9 gramů kuchyňské soli.

Existují také specializované léky určené k rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, které jsou k dostání v roztoku vhodném pro inhalování. Nejznámější je Mucosolvan. Pozor, nejde o sirup, ale speciální variantu tohoto léku vyráběnou přímo pro účely inhalování.

Chřipková sezóna? Častá nemocnost? Preventivně inhalujte

I když kolem vás všichni kýchají, nemusíte chytit každou nemoc. Pokud své dýchací cesty udržujete zvlhčené a v dobrém stavu, jsou schopny se lépe ubránit útokům virů a bakterií.

Lidé náchylní k dýchacím infekcím by měli v chřipkovém období z preventivních důvodů inhalovat, a to nejlépe jednou denně. K inhalacím se stejně jako v případě léčby používají minerální vody nebo solné roztoky.

Věnovat pár minut denně prevenci je určitě výhodnější než proležet celý týden v posteli. O nešťastných rodičích často nemocných dětí ani nemluvě.

Jak inhalovat? Důležité je správné dýchání

Léčebné účinky inhalace jsou známé už po staletí. Spousta z nás v dětství byla rodiči nucena inhalovat pod dekou či ručníkem páru z hrnce s horkou osolenou vodou. I když tato metoda má svůj účinek na uvolnění dýchacích cest, hrozí nezanedbatelné riziko opaření končetin nebo obličeje téměř vařící vodou. V ohrožení jsou samozřejmě zejména děti. Nevýhoda inhalace napařováním je ta, že touto cestou nelze podávat léky.

Proto jsou tu inhalátory, které umějí pracovat s minerálkami i se speciálními tekutými léčivy. Kromě pravidelného čištění nevyžadují žádnou zvláštní péči a jsou bezpečné i pro velmi malé děti nebo nemohoucí pacienty. Inhalace inhalátorem je navíc účinnější než ta s horkou vodou.

Aby inhalování skutečně pomáhalo, musí být prováděno správnou technikou:

  1. „Mlhu" vypuštěnou přístrojem je potřeba vdechovat zhluboka a před každým vydechnutím krátce zadržet dech, aby se léčivé částice stačily usadit na sliznicích.
  2. Tempo nádechů a výdechů by mělo být co nejpřirozenější, abyste se cítili dobře a nemotala se vám hlava z překysličení.
  3. Pomáhá i správné sezení při inhalaci – rovná záda, aby se otevřel hrudní koš.

Pokud si nejste jisti, zda inhalaci provádíte správně s ohledem na své onemocnění, poraďte se s lékařem (alergolog, pediatr, ORL) nebo fyzioterapeutem (v lázních a léčebnách).

Jak vybrat inhalátor

Před koupí inhalátoru je dobré si ujasnit, k jakému účelu nám bude přístroj sloužit – zda k prevenci a léčbě běžných dýchacích infekcí, nebo k ošetřování astmatika.

Hlavním porovnávacím parametrem u inhalátorů je rozprašovací výkon. Tento údaj udává, jak rychle je přístroj schopen přeměnit léčebný roztok v mlžinu. Čím výkonnější inhalátor je, tím kratší dobu jedna inhalace zabere.

Dokonce existují i modely, které fungují na běžné baterky nebo kabel do zapalovače v autě. Inhalační kúru tak není nutné přerušovat ani na dovolené, ani na služebních cestách.