Zdravotní pomůcky, které pomáhají řešit proleženiny

Jedním ze základních kamenů prevence proleženin je polohování. To snižuje riziko ubývání svalstva i riziko deformace kloubů. Vždy jej ale musí provádět osoba, která je o správném polohování poučena odborným pracovníkem. V opačném případě polohování může i uškodit. Polohování by se mělo provádět pravidelně, udělejte si tedy denní rozvrh polohování a v něm si přesně stanovte, jakou činnost budete v daný čas dělat.

Než začnete s ležícím člověkem jakkoli pohybovat, vždy mu nejprve popište, co se chystáte provést. V případech, kdy to zdravotní stav osoby umožňuje, chtějte její aktivní spolupráci. Pravidelně kontrolujte, jestli se člověk v dané poloze cítí komfortně. Váha těla by se vždy měla co nejvíc rovnoměrně rozložit po podložce, na které nemocný leží. Pokud se nemocný těžce zvedá, připevněte mu k lůžku hrazdičku.

Polohovací elektrické lůžko vám usnadní náročnou práci

Polohovací postel, která je vybavena elektrickým motorem (nebo motory), udělá část těžké práce za vás. Na trhu najdete mnoho typů elektrických polohovacích lůžek. Ty nejmodernější umí elektrický zdvih opory beder, bez problémů nadzvedávají nohy a snadno si přizpůsobíte také výšku ložné plochy. Lůžko můžete naklonit nejen běžným způsobem při podkládání zad, ale rovněž do medicínské polohy antitrendelenburg, kterou různá specifická onemocnění vyžadují.

Moderní elektrická postel, vhodná pro domácí péči, má již v základu potřebné příslušenství, např. bočnice, hrazdu, anebo praktická kolečka pro posouvání postele.

Moderní elektrická postel zajistí dostatek polohovacích možností

U člověka s omezenou pohyblivostí by náklon hlavové části ložné plochy neměl přesáhnout 30 stupňů; při větším náklonu by nemocný mohl klouzat dolů. Běžný denní náklon hlavové části je zhruba 15 stupňů. V době jídle zvolte nejlépe polosed a tuto pozici udržujte ještě alespoň 30 minut po jídle.

Aktualizace 26. 4. 2021: Na všechny elektrické polohovací postele můžete využít dopravu PPL zdarma.

Antidekubitní matrace účinně bojuje proti proleženinám

Při ošetřování dlouhodobě ležících osob si určitě k vybavení zdravotního lůžka pořiďte také antidekubitní matraci. Rozlišujeme antidekubitní matrace dvojího druhu: aktivní vzduchové a pasivní. Z hlediska prevence proleženin jsou výhodnější matrace aktivní. Ty využívají proudění vzduchu, který do matrace vhání tichý kompresor.

Jednotlivé části matrace se tím systematicky nafukují a zase vyfukují, a starají se tak o neustálý drobný pohyb těla nemocného. Množství vzduchu v matraci se dá regulovat, to ovlivňuje tvrdost matrace. Aktivní antidekubitní matrace se dělí na bublinové a trubicové. Pokud se rozhodnete aktivní antidekubitní matraci zakoupit, nezapomeňte, že se tyto matrace pokládají na klasickou matraci. Kvalitní zdravotní matraci poskytne plastová antidekubitní matrace spolehlivou ochranu před protečením.Bublinová antidekubitní matrace

Trubicová antidekubitní matrace